453underskrifter

Underteckna Forskarförbundets valmål för vetenskap och högskoleutbildning!

Forskarförbundets mål inför riksdagsvalet 2023 fokuserar på att trygga tillräckliga resurser för vetenskap och högskoleutbildning, stärka vetenskapens autonomi, befrämja ett rättvist arbetsliv och beakta internationaliseringen i beslutsfattandet.

Om du vill främja uppnåendet av målsättningarna, visa det med din underskrift! Du kan ge till känna ditt stöd med din underskrift i sociala medier och uppmana dina följare att underteckna. På så sätt främjar vi tillsammans valmålen för vetenskap och högskoleutbildning.

Foskarförbundets mål inför riksdagsvalet 2023

Jag visar mitt stöd för vetenskap och högskoleutbildning genom att underteckna Forskarförbundets mål inför riksdagsvalet 2023.

Du får ett bekräftelsemeddelande till din e-post. Din underskrift blir synlig på förbundets hemsida när du har klickat på länken i bekräftelsemeddelandet.

Jag har undertecknat valmålen för vetenskap och högskoleutbildning.

Undertecknade kandidater till riksdagsvalet

Henna Partanen Vihreät | 02 Nylands valkrets
Petra Haapa-aro Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Leena Kautto-Koukka Sosialidemokraatit | 11 Mellersta Finlands valkrets
Elisa Gebhard SDP | 01 Helsingfors valkrets
Satu Roberg RKP | 01 Helsingfors valkrets
Karla Karmala Kokoomus | 11 Mellersta Finlands valkrets
Asko Miettinen Suomen Keskusta | 09 Savolax-Karelens valkrets
Matti Heikkinen Kokoomus | 12 Uleåborgs valkrets
Milla Louhi Liberaalipuolue - Vapaus valita | 01 Helsingfors valkrets
Kauko Pohjonen Kristillisdemokraatit | 02 Nylands valkrets
Teemu Jumppanen Eläinoikeuspuolue | 09 Savolax-Karelens valkrets
Anna Jarske-Fransas Eläinoikeuspuolue | 07 Birkalands valkrets
Julia Sangervo Vihreät | 07 Birkalands valkrets
Tiia Mustonen Piraattipuolue | 09 Savolax-Karelens valkrets
Toivo Haimi Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Saana-Maria Majatie Eläinoikeuspuolue | 01 Helsingfors valkrets
Vertti Värekoski Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Petri Huru Perussuomalaiset | 04 Satakunta valkrets
Marko Ekqvist Perussuomalaiset | 01 Helsingfors valkrets
Bicca Olin Vihreät | 01 Helsingfors valkrets
Petteri Kaleva Rkp | 06 Tavastlands valkrets
Kimmo Rantanen Suome Kristillisdemokraatit | 10 Vasa valkrets
Kaisa Kantele Vihreät | 09 Savolax-Karelens valkrets
Pekka Mustonen Piraattipuolue | 09 Savolax-Karelens valkrets
Mervi Uusitalo-Heikkinen Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Tiia Sarell Eläinoikeuspuolue | 06 Tavastlands valkrets
Veronica Helanen Suomen ruotsalainen kansanpuolue | 12 Uleåborgs valkrets
Ville-Veikko Elomaa Perussuomalaiset | 06 Tavastlands valkrets
Tuomas Meriniemi Keskusta | 01 Helsingfors valkrets
Taru Reinikainen SDP | 01 Helsingfors valkrets
Pentti Ahopelto Kristillisdemokraatit | 10 Vasa valkrets
Elina Rodriguez Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Silja Keränen Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Marleena Isomaa Perussuomalaiset | 01 Helsingfors valkrets
Elias Vartio Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Suvi Karhu Perussuomalaiset | 02 Nylands valkrets
Pia Tyyskä Rkp | 06 Tavastlands valkrets
Mikko Viilo Vihreät | 02 Nylands valkrets
Kari Niinisalo Eläinoikeuspuolue rp | 02 Nylands valkrets
Jarno Luoma-Nirva Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Juha Mustonen Keskusta | 09 Savolax-Karelens valkrets
Mari Ikonen Vasemmistoliitto | 13 Lapplands valkrets
Sari Mäkimattila KD | 01 Helsingfors valkrets
Minna Lindgren Vihreät | 01 Helsingfors valkrets
Jyri Saastamoinen Kokoomus | 12 Uleåborgs valkrets
Ossi Nyman Feministinen puolue | 01 Helsingfors valkrets
Mika Byman Vasemmistoliitto | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Simo Rantanen Vasemmisto | 11 Mellersta Finlands valkrets
Tomas Björkroth RKP | 03 Egentliga Finlands valkrets
Tarmo Thorström Vihreät | 04 Satakunta valkrets
Satu Immonen Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Shamsul Alam Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Jaakko Perttunen Eläinoikeuspuolue | 07 Birkalands valkrets
Tommy Häyrynen RKP | 09 Savolax-Karelens valkrets
Jenni Päätalo Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Seida Sohrabi Kokoomus | 01 Helsingfors valkrets
Sanna Pitkänen Kokoomus | 03 Egentliga Finlands valkrets
Marja-Leena Sarjala KD Kristillisdemokraatti | 02 Nylands valkrets
Riku Nieminen Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Ida Susi RKP | 04 Satakunta valkrets
Jaakko Kyrö Vihreät | 02 Nylands valkrets
Ira Hietanen-Tanskanen Kokoomus | 02 Nylands valkrets
Mirita Saxberg Kokoomus | 01 Helsingfors valkrets
Hanna Holopainen Vihreät | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Karoliina Kähönen Liike Nyt | 07 Birkalands valkrets
markku maasilta vasemmistoliitto | 09 Savolax-Karelens valkrets
Bilola Theresia Epse Samfoga Doh Vihreät | 03 Egentliga Finlands valkrets
Kevin Servin Perussuomalaiset | 02 Nylands valkrets
Alpo Aaltokoski Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Severi Virolainen Liberaalipuolue - Vapaus valita r.p. | 01 Helsingfors valkrets
Jenni Jäntti Vasemmistoliitto | 04 Satakunta valkrets
Katariina Aakus Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Esa Aalto Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Janne Hirvasvuopio Vihreät | 02 Nylands valkrets
Taru Salovaara SDP | 02 Nylands valkrets
Moussa Ahmad Vasemmisto | 02 Nylands valkrets
Teuvo Herranen Vasemmistoliitto | 10 Vasa valkrets
Miriam Kangas Suomen Kristillisdemokraatit | 12 Uleåborgs valkrets
Jari Nikkinen Piraattipuolue | 09 Savolax-Karelens valkrets
Aki Heiskanen Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Eeva Närhi Vihreät | 09 Savolax-Karelens valkrets
Tuomas Nevanlinna Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Simon Granroth RKP | 01 Helsingfors valkrets
Elisa Aaltola Vihreät | 03 Egentliga Finlands valkrets
Pasi Niiranen Vasemmistoliitto | 12 Uleåborgs valkrets
Kimmo Ålander Liberaalipuolue | 02 Nylands valkrets
Mauri Järnström Keskusta | 13 Lapplands valkrets
Sami Hjelt Vasemmistoliitto | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Jukka-Pekka Puro Vihreät | 03 Egentliga Finlands valkrets
Wahlbeck Kristian SFP - RKP | 01 Helsingfors valkrets
Ina Kuula Suomen Kristillisdemokraatit KD | 02 Nylands valkrets
Samuel Peiponen Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Allan Lindeman KD | 04 Satakunta valkrets
Minna Koivunen Perussuomalaiset | 04 Satakunta valkrets
Petri Nieminen Vihreät | 09 Savolax-Karelens valkrets
Mikael Söderström Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Jaana Kiiski Perussuomalaiset | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Filip Schauman SFP-RKP | 03 Egentliga Finlands valkrets
Ada Hosio Feministinen Puolue | 02 Nylands valkrets
Elina Sagne-Ollikainen RKP | 01 Helsingfors valkrets
Oras Tynkkynen Vihreät | 07 Birkalands valkrets
Rahim Alizada Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Reija Taupila Kristillisdemokraatit | 02 Nylands valkrets
Lauri Lindén Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Juho Karvinen Piraattipuolue | 07 Birkalands valkrets
Leni Niinimäki Vihreät | 02 Nylands valkrets
Timo Kyttä Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Henna Kajava Perussuomalaiset | 02 Nylands valkrets
Sohvi Sirkesalo Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Noora Laak Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Timo Lähteenmäki Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Jarmo Pasanen Vihreät | 02 Nylands valkrets
Aleksi Löfgrén Piraattipuolue | 09 Savolax-Karelens valkrets
Reetta Ojala Piraattipuolue r.p. | 01 Helsingfors valkrets
Lotta Alhonnoro Vihreät | 10 Vasa valkrets
Alpo Aamtokoski Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Saana Kuusipalo Sdp | 07 Birkalands valkrets
Kapa Monola-Lemière Eläinoikeuspuolue | 07 Birkalands valkrets
maaret castren Kokoomus | 01 Helsingfors valkrets
Markku Kivinen Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Taru Hallikainen Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Marjo Tapaninen Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
John Remes KD | 02 Nylands valkrets
Markku Kivinen Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Li Andersson Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Ville Jalovaara SDP | 01 Helsingfors valkrets
Tiina Arlin Kristillisdemokraatit | 02 Nylands valkrets
Hussein al-Taee SDP | 02 Nylands valkrets
Pauli Kiuru Kokoomus | 07 Birkalands valkrets
Jukka Sassi Perussuomalaiset | 02 Nylands valkrets
Heli Koponen Vasemmistoliitto | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Markku Rantahalvari SDP | 01 Helsingfors valkrets
Aila Mustamo Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Pirkka Aalto Kristillisdemokraatit | 12 Uleåborgs valkrets
Katja Kotalampi Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Laura Huhtasaari Perussuomalaiset | 04 Satakunta valkrets
Olli Kouvalainen Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Miapetra Kumpula-Natri Sdp | 02 Nylands valkrets
Ari Mönttinen Kristillisdemokraatit | 02 Nylands valkrets
Sonja Välkepinta KD, sitoutumaton | 02 Nylands valkrets
Juho Tanila Kansalaisliitto | 10 Vasa valkrets
Inka Hopsu Vihreät | 02 Nylands valkrets
Minja Koskela Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Krista Mikkonen Vihreät | 09 Savolax-Karelens valkrets
Maarit Koivisto Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Saara Hyrkkö Vihreät | 02 Nylands valkrets
Petra Haapa-aro Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Tia Seppänen Vihreät | 02 Nylands valkrets
Marek Nečada Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Oskari Rantala Vasemmistoliitto | 11 Mellersta Finlands valkrets
Esa Tahvanainen Perussuomalaiset | 01 Helsingfors valkrets
Katja Marova Vasemmistoliitto | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Aura Salla Kokoomus | 01 Helsingfors valkrets
Matleena Käppi Vasemmistoliitto | 11 Mellersta Finlands valkrets
Jerker Björkqvist SFP-RKP | 03 Egentliga Finlands valkrets
Pentti Helin KD | 01 Helsingfors valkrets
Lilli Kahri Vihreät | 02 Nylands valkrets
Janne Korhonen Avoin puolue | 01 Helsingfors valkrets
Arto Tammenoksa Piraattipuolue | 07 Birkalands valkrets
Markku Rossi Suomen keskusta | 09 Savolax-Karelens valkrets
Mari Kärkkäinen SDP | 12 Uleåborgs valkrets
Titta Hiltunen Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Katja Ylisiurua Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Jenni Pitko Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Saana Hannula Vasemmistoliitto | 04 Satakunta valkrets
Selmi Holopainen Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Tommi Terä Kristillisdemokraatit | 03 Egentliga Finlands valkrets
Aura Salla Kokoomus | 01 Helsingfors valkrets
Teemu Backnäs SDP | 09 Savolax-Karelens valkrets
Tuula Ala-Aho SDP | 12 Uleåborgs valkrets
Veronika Honkasalo Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Sara Koiranen Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Lotta Hamari SDP | 07 Birkalands valkrets
Mirja-Riitta Sjöholm Kristillisdemokraatit | 03 Egentliga Finlands valkrets
Sirkku Ingervo Vasemmistoliitto | 11 Mellersta Finlands valkrets
Saara Joronen Vasemmistoliitto | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Valo Vesikauris Feministinen puolue | 01 Helsingfors valkrets
Sari Niinistö Kokoomus | 06 Tavastlands valkrets
Mikkel Näkkäläjärvi SDP | 13 Lapplands valkrets
Susa Vikeväkorva Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Henrika Franck Rkp | 01 Helsingfors valkrets
Essi Lindberg Vihreät | 03 Egentliga Finlands valkrets
Marjo Loponen Kristillisdemokraatit | 06 Tavastlands valkrets
Adam Al-Sawad Vasemmistoliitto | 09 Savolax-Karelens valkrets
Anna Lemström Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Timo Kilpiäinen Vihreät | 02 Nylands valkrets
Mari Hiltula Kokoomus | 10 Vasa valkrets
Sakari Kouti Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Mari Holopainen Vihreät | 01 Helsingfors valkrets
Mai Kivelä Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Katri Virkkunen Kokoomus | 07 Birkalands valkrets
Terhi Simonen-Jokinen Kansallinen kokoomus | 11 Mellersta Finlands valkrets
Sebastian Lohja Kokoomus | 07 Birkalands valkrets
Ritva Kike Elomaa Perussuomalaiset | 03 Egentliga Finlands valkrets
Mari Lotila Vihreät | 02 Nylands valkrets
Sakari Puisto Perussuomalaiset | 07 Birkalands valkrets
Tuomo Kondie Vihreä liitto | 09 Savolax-Karelens valkrets
Terhi Vörlund-Wallenius RKP - SFP | 03 Egentliga Finlands valkrets
Esko Turunen Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Milka Tommila Vasemmistoliitto | 04 Satakunta valkrets
Sami Kumpulainen Vihreät | 09 Savolax-Karelens valkrets
Tiina Tuomela Kristillisdemokraatit | 02 Nylands valkrets
Sanna Kivineva Vihreät | 02 Nylands valkrets
Mari-Leena Talvitie Kansallinen kokoomus rp. | 12 Uleåborgs valkrets
Pirjo Berg Kokoomus | 07 Birkalands valkrets
Katariina Aakus Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Samuli Juntunen Liberaalipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Mikko Aaltonen Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Tapani Parkkinen Piraattipuolue | 11 Mellersta Finlands valkrets
Kent Ketomäki SFP RKP | 01 Helsingfors valkrets
Valtteri Ahokas Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Tessa Nikander Liberaalipuolue | 02 Nylands valkrets
Eva Tawasoli Vihreät | 01 Helsingfors valkrets
Elias Eronen Eläinoikeuspuolue | 01 Helsingfors valkrets
Petra Malin Vasemmisto | 01 Helsingfors valkrets
Juha Hänninen Kokoomus | 12 Uleåborgs valkrets
Ville Tulkki Vihreä liitto | 02 Nylands valkrets
Emmi Thompson Rkp | 02 Nylands valkrets
Anne-Elisa Amper Vihr | 03 Egentliga Finlands valkrets
Oula Silvennoinen Vihreät | 01 Helsingfors valkrets

Andra undertecknare

Santtu Mikkonen
Kuu Aholainen
antu sorainen
Juho Joutsa
Aku Venhola
Riku Valleala
Hannu Nyrhinen
Heikki Peuravuori
Peetu Luiro
Tero Karjalainen
Taina Välimaa
Marja Vuorinen
Hanna Kosonen
Leena Elina Valkeapää
Lumi Viljakainen
Toni Etelä
Suvi Marjamäki
Ilkhom Khalimzoda
Anna-Leena Perämäki
Anneli Lehtisalo
Camilla Gustafsson
Marja Raekallio
Simo Järvelä
Ari-Elmeri Hyvönen
Joonas Virtasalo
Robin Engblom
Kimmo Peltola
Juha Mäkinen
Laura Oulanne
Eevastiina Aho
Stefan Ek
Minna Konert
Katja Haapanen
Päivi Iikkanen
Thera Ringhofer
Jaana Virta
Minni Matikainen
Arto Nevala
Pauli Väisänen
Miska Piirainen
Grasmo Hanne
Leena Horsma-aho
Terhi Ainiala
Tapani Tuovinen
Tuulia Salovaara
Giuliano Didio
Sinikka Soininen
Nikodemus Solitander
Henna Vepsäläinen
Sanna Komi
Katariina Ylönen
Miska Piirainen
Hanna-Mari Ikonen
Kari Kopra
Maarit Snellman
Elena Gorbacheva
Maiju Wuokko
Hanna Reinikainen
Nina Heräjärvi
Tuija Wicklund
Päivi Kosonen
Sarianna Kankkunen
Evertson Linda-Marie
Evekyn Guevara
Matti Eskelinen
Annika Saarikoski
Mervi Toriseva
Meri Kytö
Susan Ikonen
Tanja Riekkinen
Elina Mäntylä
Jukka Westermarck
Felix Epp
Jaana Lepistö
Päivi Järviö
Maija Ojala-Fulwood
Timo Kumlin
Tanwir Ahmad
Pekka Hänninen
Caro Liikanen
Jasmine Poikela
Jouna Rissanen
Vesna Holubek
Hans Hämäläinen
Onerva Korhonen
Waldén Marina
Satu Rantakokko
Petri Keronen
Hanna Lagström
Merja Polvinen
Leena Rantamäki
Jenni Koponen
Suvi Kuokkanen
Samuli Kaislaniemi
Emil Airta
Lotta Volotinen
Jukka Syväterä
Johanna Heinonen
Sari Lastula
Marianna Vivitsou
Mastaneh Torkamani
Hanna Mäkelä
Raija Oikari
Eetu Pikkarainen
Rick Bonnie
Simon Walker
Outi Koskinen
Mikko Lahtinen
Sanni Tiitinen
Aleksandra Dobrego
Kimmo Haapea
Mirja Nieminen
Rajendra Bhadane
Isomaa Robin
Pekka Pitkälä
Kirsi Heino
Leena Horsma-aho
Anna Hakola
Tanja Vienonen
Arja Salakka
Kaisa Marin
Anna Heikkinen
Anu Salminen
Tero Alstola
Antti Vuorimäki
Venla Karttunen
Tuula Nygård
Maria Sinche Gonzalez
Miloš Mladenović
Johanna Uotinen
Heidi Isokääntä
Laura Kalliomaa-Puha
Arttu Malkamäki
Tuukka Karlsson
Juha Ylisalo
Juha Kuokkala
Heba Sigurdardottir
Iman Baramaki
Terhi Nallinmaa-Luoto
Sanna Hautamäki
Kaisa Tiippana
Leena Hanski
Laura Alkula
Hanna-Mari Kivistö
Juho Kuusela
Iuliia Gataulina
Anna Nyberg
Viktoria Murskaja
Khanina Olga
Sara Moqaddamerad
Otto Grundström
Marko Helenius
Erik Lindgren
Jason Silverman
Jani Sinokki
Ville Jylhä
Jarkko Toikkanen
Sultan Islam
Anna-Kaisa Sjölund
Timo Laiho
Sirpa Aalto
Laura Lindstedt
Matilda Mela
Jari Ronkainen
Ilmari Määttänen
Ella Peltonen
Mikko Poutanen
Timo Koistinen
Santeri Junttila
Kirsi Laurén
Mikael Reponen
Markus Joutsela
Annika Tuomola
Sami Syrjämäki
Tea Virtanen
Stina Giesecke
Janne Fagerlund
Nordström Alexandra
Essi Mäkelä
Anu Neuvonen
Kirsikka Kaipainen
Jarkko Sarjanen
Repekka Uotila
Sakari Lahti
Outi Vainio
Pekka Pietilä
Anni Hämäläinen
Elina Kahla
Milla Talassalo
Riitta Matilainen
Erkki Nuutinen
Iira Rautiainen
Tuukka Tomperi
Ada Trogen
Heikki Uimonen
Aino-Kaisa Manninen
Jun Kyu Rhee
Olli Pentikäinen
Evelyn Guevara
Noora Heinonen
Markovich Ekaterina
Johanna Moisio
Maija S. Peltola
Johan Wahlsten
Jani Ruotsalainen
Kari Vaattovaara
Teea Kortetmäki
Leena Tanner
Anne-Elisa Amper
Kati Dlaske
Kirsi Mäkiranta
Tero Leppänen
Timo Salminen
Valtteri Vähä-Savo
Johanna Jämsä
Maikki Sykäri
Ninni Kähkönen
Henry Railo
Anu Suoranta
Henna Tamminen
Maija Mattila
Laura Kortesoja
Elina Seye
Tuulia Reponen
Anne Koponen
Mikko Äijälä
Kirsikka Kaipainen
Ari Vesanen
Hanna Sjögren
Tejas Kotha
Liisa Ahlava
Petri Turunen
Tatiana Romashko