Allekirjoita vaalitavoitteet tieteen ja korkeakoulutuksen puolesta!
Tieteentekijöiden eduskuntavaalitavoitteet 2023 tähtäävät tieteen ja korkeakoulutuksen riittäviin resursseihin, tieteen autonomiaan, reiluun työelämään ja kansainvälisyyden huomioimiseen päätöksenteossa.
Jos haluat edistää tavoitteiden saavuttamista, osoita se allekirjoituksellasi! Voit jakaa allekirjoituksesi sosiaalisessa mediassa ja pyytää seuraajiasikin allekirjoittamaan. Näin saamme yhdessä edistettyä vaalitavoitteita tieteen ja korkeakoulutuksen puolesta.
Olen allekirjoittanut vaalitavoitteet tieteen ja korkeakoulutuksen puolesta.
Allekirjoittaneet eduskuntavaaliehdokkaat
Pekka Mustonen
Piraattipuolue | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Markku Kivinen
Vasemmistoliitto | 01 Helsingin vaalipiiri
Anna Jarske-Fransas
Eläinoikeuspuolue | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Julia Sangervo
Vihreät | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Rahim Alizada
Vasemmistoliitto | 01 Helsingin vaalipiiri
Toivo Haimi
Vasemmistoliitto | 01 Helsingin vaalipiiri
Henna Kajava
Perussuomalaiset | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Mai Kivelä
Vasemmistoliitto | 01 Helsingin vaalipiiri
Kimmo Rantanen
Suome Kristillisdemokraatit | 10 Vaasan vaalipiiri
Silja Keränen
Vihreät | 12 Oulun vaalipiiri
Pia Tyyskä
Rkp | 06 Hämeen vaalipiiri
Minja Koskela
Vasemmistoliitto | 01 Helsingin vaalipiiri
Mirja-Riitta Sjöholm
Kristillisdemokraatit | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Petra Haapa-aro
Vasemmistoliitto | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Taru Reinikainen
SDP | 01 Helsingin vaalipiiri
Jukka-Pekka Puro
Vihreät | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Pirjo Berg
Kokoomus | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Sohvi Sirkesalo
Vasemmistoliitto | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Seida Sohrabi
Kokoomus | 01 Helsingin vaalipiiri
Titta Hiltunen
Vasemmistoliitto | 01 Helsingin vaalipiiri
Tiina Arlin
Kristillisdemokraatit | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Aleksi Löfgrén
Piraattipuolue | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Ada Hosio
Feministinen Puolue | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Kapa Monola-Lemière
Eläinoikeuspuolue | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Jenni Jäntti
Vasemmistoliitto | 04 Satakunnan vaalipiiri
Petra Malin
Vasemmisto | 01 Helsingin vaalipiiri
Mikael Söderström
Vasemmistoliitto | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Lotta Alhonnoro
Vihreät | 10 Vaasan vaalipiiri
Elias Vartio
Piraattipuolue | 01 Helsingin vaalipiiri
Mari Holopainen
Vihreät | 01 Helsingin vaalipiiri
Sirkku Ingervo
Vasemmistoliitto | 11 Keski-Suomen vaalipiiri
Ville-Veikko Elomaa
Perussuomalaiset | 06 Hämeen vaalipiiri
Petteri Kaleva
Rkp | 06 Hämeen vaalipiiri
Aki Heiskanen
Vihreät | 12 Oulun vaalipiiri
Jarno Luoma-Nirva
Piraattipuolue | 01 Helsingin vaalipiiri
Jukka Sassi
Perussuomalaiset | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Karla Karmala
Kokoomus | 11 Keski-Suomen vaalipiiri
Veronica Helanen
Suomen ruotsalainen kansanpuolue | 12 Oulun vaalipiiri
Oras Tynkkynen
Vihreät | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Timo Kyttä
Piraattipuolue | 01 Helsingin vaalipiiri
Maarit Koivisto
Vasemmistoliitto | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Laura Huhtasaari
Perussuomalaiset | 04 Satakunnan vaalipiiri
Vertti Värekoski
Vasemmistoliitto | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Kaisa Kantele
Vihreät | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Reetta Ojala
Piraattipuolue r.p. | 01 Helsingin vaalipiiri
Susa Vikeväkorva
Vihreät | 12 Oulun vaalipiiri
maaret castren
Kokoomus | 01 Helsingin vaalipiiri
markku maasilta
vasemmistoliitto | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Taru Hallikainen
Vihreät | 12 Oulun vaalipiiri
Selmi Holopainen
Vasemmistoliitto | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Sari Mäkimattila
KD | 01 Helsingin vaalipiiri
Ritva Kike Elomaa
Perussuomalaiset | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Lauri Lindén
Vasemmistoliitto | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Jaakko Kyrö
Vihreät | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Leena Kautto-Koukka
Sosialidemokraatit | 11 Keski-Suomen vaalipiiri
Tessa Nikander
Liberaalipuolue | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Severi Virolainen
Liberaalipuolue - Vapaus valita r.p. | 01 Helsingin vaalipiiri
Mari Lotila
Vihreät | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Leni Niinimäki
Vihreät | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Lotta Hamari
SDP | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Ari Mönttinen
Kristillisdemokraatit | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Matleena Käppi
Vasemmistoliitto | 11 Keski-Suomen vaalipiiri
Noora Laak
Vasemmistoliitto | 01 Helsingin vaalipiiri
Juha Hänninen
Kokoomus | 12 Oulun vaalipiiri
Wahlbeck Kristian
SFP - RKP | 01 Helsingin vaalipiiri
Mirita Saxberg
Kokoomus | 01 Helsingin vaalipiiri
Esa Aalto
Vihreät | 12 Oulun vaalipiiri
Mari Hiltula
Kokoomus | 10 Vaasan vaalipiiri
Terhi Vörlund-Wallenius
RKP - SFP | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Tiia Sarell
Eläinoikeuspuolue | 06 Hämeen vaalipiiri
Taru Salovaara
SDP | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Ville Jalovaara
SDP | 01 Helsingin vaalipiiri
Markku Rossi
Suomen keskusta | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Milla Louhi
Liberaalipuolue - Vapaus valita | 01 Helsingin vaalipiiri
Elisa Gebhard
SDP | 01 Helsingin vaalipiiri
Esko Turunen
Vasemmistoliitto | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Oula Silvennoinen
Vihreät | 01 Helsingin vaalipiiri
Sari Niinistö
Kokoomus | 06 Hämeen vaalipiiri
Esa Tahvanainen
Perussuomalaiset | 01 Helsingin vaalipiiri
Tapani Parkkinen
Piraattipuolue | 11 Keski-Suomen vaalipiiri
Tommy Häyrynen
RKP | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Oskari Rantala
Vasemmistoliitto | 11 Keski-Suomen vaalipiiri
Sakari Puisto
Perussuomalaiset | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Filip Schauman
SFP-RKP | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Petra Haapa-aro
Vasemmistoliitto | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Sara Koiranen
Vasemmistoliitto | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Mikko Aaltonen
Vasemmistoliitto | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Tuomo Kondie
Vihreä liitto | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Katariina Aakus
Vasemmistoliitto | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Bicca Olin
Vihreät | 01 Helsingin vaalipiiri
Marjo Tapaninen
Vihreät | 12 Oulun vaalipiiri
Jyri Saastamoinen
Kokoomus | 12 Oulun vaalipiiri
Simon Granroth
RKP | 01 Helsingin vaalipiiri
Elina Rodriguez
Vasemmistoliitto | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Samuli Juntunen
Liberaalipuolue | 01 Helsingin vaalipiiri
Tarmo Thorström
Vihreät | 04 Satakunnan vaalipiiri
Asko Miettinen
Suomen Keskusta | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Sakari Kouti
Vihreät | 12 Oulun vaalipiiri
Ossi Nyman
Feministinen puolue | 01 Helsingin vaalipiiri
Jaakko Perttunen
Eläinoikeuspuolue | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Pirkka Aalto
Kristillisdemokraatit | 12 Oulun vaalipiiri
Juha Mustonen
Keskusta | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Minna Koivunen
Perussuomalaiset | 04 Satakunnan vaalipiiri
Miriam Kangas
Suomen Kristillisdemokraatit | 12 Oulun vaalipiiri
Jarmo Pasanen
Vihreät | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Moussa Ahmad
Vasemmisto | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Ida Susi
RKP | 04 Satakunnan vaalipiiri
Pentti Ahopelto
Kristillisdemokraatit | 10 Vaasan vaalipiiri
Anna Lemström
Vasemmistoliitto | 01 Helsingin vaalipiiri
Tomas Björkroth
RKP | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Anne-Elisa Amper
Vihr | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Petri Nieminen
Vihreät | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Juho Tanila
Kansalaisliitto | 10 Vaasan vaalipiiri
Jenni Päätalo
Vasemmistoliitto | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Heli Koponen
Vasemmistoliitto | 08 Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Mervi Uusitalo-Heikkinen
Vasemmistoliitto | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Jaana Kiiski
Perussuomalaiset | 08 Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Teuvo Herranen
Vasemmistoliitto | 10 Vaasan vaalipiiri
Henna Partanen
Vihreät | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Henrika Franck
Rkp | 01 Helsingin vaalipiiri
Katja Ylisiurua
Vasemmistoliitto | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Markku Kivinen
Vasemmistoliitto | 01 Helsingin vaalipiiri
Tiia Mustonen
Piraattipuolue | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Hanna Holopainen
Vihreät | 08 Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Suvi Karhu
Perussuomalaiset | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Satu Roberg
RKP | 01 Helsingin vaalipiiri
Karoliina Kähönen
Liike Nyt | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Teemu Jumppanen
Eläinoikeuspuolue | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Olli Kouvalainen
Vasemmistoliitto | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Eva Tawasoli
Vihreät | 01 Helsingin vaalipiiri
Jari Nikkinen
Piraattipuolue | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Mikkel Näkkäläjärvi
SDP | 13 Lapin vaalipiiri
Emmi Thompson
Rkp | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Allan Lindeman
KD | 04 Satakunnan vaalipiiri
Arto Tammenoksa
Piraattipuolue | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Janne Korhonen
Avoin puolue | 01 Helsingin vaalipiiri
Mari Kärkkäinen
SDP | 12 Oulun vaalipiiri
Kauko Pohjonen
Kristillisdemokraatit | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Saana-Maria Majatie
Eläinoikeuspuolue | 01 Helsingin vaalipiiri
Elina Sagne-Ollikainen
RKP | 01 Helsingin vaalipiiri
Mikko Viilo
Vihreät | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Pasi Niiranen
Vasemmistoliitto | 12 Oulun vaalipiiri
Shamsul Alam
Vasemmistoliitto | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Teemu Backnäs
SDP | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Miapetra Kumpula-Natri
Sdp | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Timo Lähteenmäki
Vasemmistoliitto | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Tiina Tuomela
Kristillisdemokraatit | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Milka Tommila
Vasemmistoliitto | 04 Satakunnan vaalipiiri
Ville Tulkki
Vihreä liitto | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Lilli Kahri
Vihreät | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Pentti Helin
KD | 01 Helsingin vaalipiiri
Elisa Aaltola
Vihreät | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Juho Karvinen
Piraattipuolue | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Pauli Kiuru
Kokoomus | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Saana Hannula
Vasemmistoliitto | 04 Satakunnan vaalipiiri
Marleena Isomaa
Perussuomalaiset | 01 Helsingin vaalipiiri
Bilola Theresia Epse Samfoga Doh
Vihreät | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Hussein al-Taee
SDP | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Samuel Peiponen
Piraattipuolue | 01 Helsingin vaalipiiri
Katri Virkkunen
Kokoomus | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Tommi Terä
Kristillisdemokraatit | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kevin Servin
Perussuomalaiset | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Adam Al-Sawad
Vasemmistoliitto | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Minna Lindgren
Vihreät | 01 Helsingin vaalipiiri
Mari Ikonen
Vasemmistoliitto | 13 Lapin vaalipiiri
Katariina Aakus
Vasemmistoliitto | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Kari Niinisalo
Eläinoikeuspuolue rp | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Krista Mikkonen
Vihreät | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Li Andersson
Vasemmistoliitto | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Alpo Aamtokoski
Vasemmistoliitto | 01 Helsingin vaalipiiri
Katja Kotalampi
Vasemmistoliitto | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Satu Immonen
Piraattipuolue | 01 Helsingin vaalipiiri
Elias Eronen
Eläinoikeuspuolue | 01 Helsingin vaalipiiri
Simo Rantanen
Vasemmisto | 11 Keski-Suomen vaalipiiri
Saana Kuusipalo
Sdp | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Sanna Kivineva
Vihreät | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Janne Hirvasvuopio
Vihreät | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Marjo Loponen
Kristillisdemokraatit | 06 Hämeen vaalipiiri
Eeva Närhi
Vihreät | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Kent Ketomäki
SFP RKP | 01 Helsingin vaalipiiri
Valo Vesikauris
Feministinen puolue | 01 Helsingin vaalipiiri
Veronika Honkasalo
Vasemmistoliitto | 01 Helsingin vaalipiiri
Reija Taupila
Kristillisdemokraatit | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Riku Nieminen
Vasemmistoliitto | 01 Helsingin vaalipiiri
Ira Hietanen-Tanskanen
Kokoomus | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Marko Ekqvist
Perussuomalaiset | 01 Helsingin vaalipiiri
Tia Seppänen
Vihreät | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Mika Byman
Vasemmistoliitto | 08 Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Aila Mustamo
Vihreät | 12 Oulun vaalipiiri
Alpo Aaltokoski
Vasemmistoliitto | 01 Helsingin vaalipiiri
Kimmo Ålander
Liberaalipuolue | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Saara Hyrkkö
Vihreät | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Aura Salla
Kokoomus | 01 Helsingin vaalipiiri
Marek Nečada
Piraattipuolue | 01 Helsingin vaalipiiri
Aura Salla
Kokoomus | 01 Helsingin vaalipiiri
Valtteri Ahokas
Vasemmistoliitto | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Sonja Välkepinta
KD, sitoutumaton | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Marja-Leena Sarjala
KD Kristillisdemokraatti | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Timo Kilpiäinen
Vihreät | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Jerker Björkqvist
SFP-RKP | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Markku Rantahalvari
SDP | 01 Helsingin vaalipiiri
Sebastian Lohja
Kokoomus | 07 Pirkanmaan vaalipiiri
Tuula Ala-Aho
SDP | 12 Oulun vaalipiiri
Sami Hjelt
Vasemmistoliitto | 08 Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Saara Joronen
Vasemmistoliitto | 08 Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Jenni Pitko
Vihreät | 12 Oulun vaalipiiri
Katja Marova
Vasemmistoliitto | 08 Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Petri Huru
Perussuomalaiset | 04 Satakunnan vaalipiiri
Ina Kuula
Suomen Kristillisdemokraatit KD | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Mari-Leena Talvitie
Kansallinen kokoomus rp. | 12 Oulun vaalipiiri
Essi Lindberg
Vihreät | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Inka Hopsu
Vihreät | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Tuomas Nevanlinna
Vasemmistoliitto | 01 Helsingin vaalipiiri
Matti Heikkinen
Kokoomus | 12 Oulun vaalipiiri
Tuomas Meriniemi
Keskusta | 01 Helsingin vaalipiiri
John Remes
KD | 02 Uudenmaan vaalipiiri
Sami Kumpulainen
Vihreät | 09 Savo-Karjalan vaalipiiri
Sanna Pitkänen
Kokoomus | 03 Varsinais-Suomen vaalipiiri
Terhi Simonen-Jokinen
Kansallinen kokoomus | 11 Keski-Suomen vaalipiiri
Mauri Järnström
Keskusta | 13 Lapin vaalipiiri
Muut allekirjoittaneet
Hannu Nyrhinen
Anna-Leena Perämäki
Nikodemus Solitander
Heidi Isokääntä
Hans Hämäläinen
Katariina Ylönen
Minni Matikainen
Timo Kumlin
Kirsikka Kaipainen
Valtteri Vähä-Savo
Johanna Heinonen
Meri Kytö
Timo Koistinen
Anna-Kaisa Sjölund
Teea Kortetmäki
Iman Baramaki
Arja Salakka
Matilda Mela
Laura Lindstedt
Aino-Kaisa Manninen
Laura Alkula
Pauli Väisänen
Maija S. Peltola
Jasmine Poikela
Anna Nyberg
Leena Horsma-aho
Riitta Matilainen
Eevastiina Aho
Jukka Westermarck
Mikko Äijälä
Ella Peltonen
Tea Virtanen
Erkki Nuutinen
Johan Wahlsten
Samuli Kaislaniemi
Leena Tanner
Ilmari Määttänen
Kirsikka Kaipainen
Evekyn Guevara
Miska Piirainen
Evelyn Guevara
Päivi Kosonen
Nordström Alexandra
Santtu Mikkonen
Maikki Sykäri
Henna Vepsäläinen
Stina Giesecke
Otto Grundström
Markovich Ekaterina
Jouna Rissanen
Felix Epp
Annika Tuomola
Satu Rantakokko
Jenni Koponen
Olli Pentikäinen
Ada Trogen
Thera Ringhofer
Sanna Komi
Noora Heinonen
Mastaneh Torkamani
Jarkko Toikkanen
Khanina Olga
Heba Sigurdardottir
Outi Koskinen
Juha Mäkinen
Anne Koponen
Anu Suoranta
Kirsi Laurén
Terhi Nallinmaa-Luoto
Jason Silverman
Jaana Virta
Jaana Lepistö
Maarit Snellman
Maria Sinche Gonzalez
Hanna Mäkelä
Camilla Gustafsson
Santeri Junttila
Sami Syrjämäki
Marja Vuorinen
Hanna Lagström
Heikki Peuravuori
Miloš Mladenović
Kati Dlaske
Sarianna Kankkunen
Anu Salminen
Toni Etelä
Hanna Reinikainen
Riku Valleala
Waldén Marina
Tero Alstola
Taina Välimaa
Ari Vesanen
Maija Mattila
Tuija Wicklund
Leena Rantamäki
Sultan Islam
Johanna Uotinen
Juha Ylisalo
Suvi Kuokkanen
Simon Walker
Venla Karttunen
Jani Sinokki
Tuukka Tomperi
Repekka Uotila
Pekka Pitkälä
Pekka Pietilä
Juho Joutsa
Petri Keronen
Petri Turunen
Hanna Sjögren
Hanna-Mari Ikonen
Emil Airta
Stefan Ek
Milla Talassalo
Pekka Hänninen
Mikko Lahtinen
Laura Kortesoja
Simo Järvelä
Jani Ruotsalainen
Kimmo Haapea
Mirja Nieminen
Jukka Syväterä
Marianna Vivitsou
Kari Vaattovaara
Tanwir Ahmad
Arttu Malkamäki
Juho Kuusela
Päivi Järviö
Merja Polvinen
Peetu Luiro
Leena Horsma-aho
Markus Joutsela
Sanna Hautamäki
Aleksandra Dobrego
Johanna Jämsä
Liisa Ahlava
Iuliia Gataulina
Tejas Kotha
Anna Hakola
Terhi Ainiala
Laura Kalliomaa-Puha
Mikko Poutanen
Rajendra Bhadane
Tuukka Karlsson
Tanja Vienonen
Rick Bonnie
Hanna-Mari Kivistö
Tatiana Romashko
Isomaa Robin
Outi Vainio
Matti Eskelinen
Vesna Holubek
Joonas Virtasalo
Hanna Kosonen
Sinikka Soininen
Marja Raekallio
Kirsi Mäkiranta
Ari-Elmeri Hyvönen
Kaisa Marin
Caro Liikanen
Arto Nevala
Lumi Viljakainen
Susan Ikonen
Timo Salminen
Jarkko Sarjanen
Jun Kyu Rhee
Tuulia Reponen
Nina Heräjärvi
Tuula Nygård
Iira Rautiainen
Kimmo Peltola
Tero Leppänen
Elina Seye
Ville Jylhä
Aku Venhola
Päivi Iikkanen
antu sorainen
Katja Haapanen
Erik Lindgren
Maija Ojala-Fulwood
Miska Piirainen
Anu Neuvonen
Sara Moqaddamerad
Maiju Wuokko
Antti Vuorimäki
Onerva Korhonen
Viktoria Murskaja
Jari Ronkainen
Laura Oulanne
Anna Heikkinen
Sirpa Aalto
Leena Hanski
Essi Mäkelä
Kari Kopra
Suvi Marjamäki
Ninni Kähkönen
Kaisa Tiippana
Leena Elina Valkeapää
Evertson Linda-Marie
Eetu Pikkarainen
Robin Engblom
Mikael Reponen
Sari Lastula
Johanna Moisio
Timo Laiho
Raija Oikari
Giuliano Didio
Tapani Tuovinen
Sanni Tiitinen
Mervi Toriseva
Lotta Volotinen
Ilkhom Khalimzoda
Tanja Riekkinen
Annika Saarikoski
Elena Gorbacheva
Tuulia Salovaara
Anne-Elisa Amper
Grasmo Hanne
Heikki Uimonen
Janne Fagerlund
Henna Tamminen
Juha Kuokkala
Minna Konert
Henry Railo
Sakari Lahti
Elina Kahla
Anneli Lehtisalo
Kuu Aholainen
Anni Hämäläinen
Tero Karjalainen
Kirsi Heino
Marko Helenius
Elina Mäntylä