Underteckna Forskarförbundets valmål för vetenskap och högskoleutbildning!
Forskarförbundets mål inför riksdagsvalet 2023 fokuserar på att trygga tillräckliga resurser för vetenskap och högskoleutbildning, stärka vetenskapens autonomi, befrämja ett rättvist arbetsliv och beakta internationaliseringen i beslutsfattandet.
Om du vill främja uppnåendet av målsättningarna, visa det med din underskrift! Du kan ge till känna ditt stöd med din underskrift i sociala medier och uppmana dina följare att underteckna. På så sätt främjar vi tillsammans valmålen för vetenskap och högskoleutbildning.
Jag har undertecknat valmålen för vetenskap och högskoleutbildning.
Undertecknade kandidater till riksdagsvalet
Katri Virkkunen
Kokoomus | 07 Birkalands valkrets
Valtteri Ahokas
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Mauri Järnström
Keskusta | 13 Lapplands valkrets
Juha Hänninen
Kokoomus | 12 Uleåborgs valkrets
Tuomas Nevanlinna
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Sonja Välkepinta
KD, sitoutumaton | 02 Nylands valkrets
Sakari Kouti
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Jukka-Pekka Puro
Vihreät | 03 Egentliga Finlands valkrets
Oras Tynkkynen
Vihreät | 07 Birkalands valkrets
Mikkel Näkkäläjärvi
SDP | 13 Lapplands valkrets
Minja Koskela
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Aleksi Löfgrén
Piraattipuolue | 09 Savolax-Karelens valkrets
Anne-Elisa Amper
Vihr | 03 Egentliga Finlands valkrets
Markku Kivinen
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Elias Eronen
Eläinoikeuspuolue | 01 Helsingfors valkrets
Pia Tyyskä
Rkp | 06 Tavastlands valkrets
Sanna Kivineva
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Pekka Mustonen
Piraattipuolue | 09 Savolax-Karelens valkrets
Jyri Saastamoinen
Kokoomus | 12 Uleåborgs valkrets
Eva Tawasoli
Vihreät | 01 Helsingfors valkrets
Elisa Aaltola
Vihreät | 03 Egentliga Finlands valkrets
Sirkku Ingervo
Vasemmistoliitto | 11 Mellersta Finlands valkrets
Toivo Haimi
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Selmi Holopainen
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Miapetra Kumpula-Natri
Sdp | 02 Nylands valkrets
Juho Karvinen
Piraattipuolue | 07 Birkalands valkrets
Reija Taupila
Kristillisdemokraatit | 02 Nylands valkrets
Mari Holopainen
Vihreät | 01 Helsingfors valkrets
Timo Kilpiäinen
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Tiina Arlin
Kristillisdemokraatit | 02 Nylands valkrets
Jerker Björkqvist
SFP-RKP | 03 Egentliga Finlands valkrets
Marjo Tapaninen
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Inka Hopsu
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Katja Ylisiurua
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Ville Jalovaara
SDP | 01 Helsingfors valkrets
Kari Niinisalo
Eläinoikeuspuolue rp | 02 Nylands valkrets
Sami Kumpulainen
Vihreät | 09 Savolax-Karelens valkrets
Krista Mikkonen
Vihreät | 09 Savolax-Karelens valkrets
Kaisa Kantele
Vihreät | 09 Savolax-Karelens valkrets
Emmi Thompson
Rkp | 02 Nylands valkrets
Titta Hiltunen
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Elisa Gebhard
SDP | 01 Helsingfors valkrets
Veronika Honkasalo
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Minna Lindgren
Vihreät | 01 Helsingfors valkrets
Katariina Aakus
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Tarmo Thorström
Vihreät | 04 Satakunta valkrets
Jari Nikkinen
Piraattipuolue | 09 Savolax-Karelens valkrets
Sara Koiranen
Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Essi Lindberg
Vihreät | 03 Egentliga Finlands valkrets
Lilli Kahri
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Elina Sagne-Ollikainen
RKP | 01 Helsingfors valkrets
Kapa Monola-Lemière
Eläinoikeuspuolue | 07 Birkalands valkrets
Taru Hallikainen
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Kimmo Ålander
Liberaalipuolue | 02 Nylands valkrets
Tommy Häyrynen
RKP | 09 Savolax-Karelens valkrets
Ira Hietanen-Tanskanen
Kokoomus | 02 Nylands valkrets
Petra Haapa-aro
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Jenni Päätalo
Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Saara Hyrkkö
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Simon Granroth
RKP | 01 Helsingfors valkrets
Mari Hiltula
Kokoomus | 10 Vasa valkrets
Kevin Servin
Perussuomalaiset | 02 Nylands valkrets
Elina Rodriguez
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Noora Laak
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Matleena Käppi
Vasemmistoliitto | 11 Mellersta Finlands valkrets
Anna Lemström
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Matti Heikkinen
Kokoomus | 12 Uleåborgs valkrets
Mikko Aaltonen
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Janne Hirvasvuopio
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Markku Kivinen
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Sari Mäkimattila
KD | 01 Helsingfors valkrets
Milka Tommila
Vasemmistoliitto | 04 Satakunta valkrets
Juho Tanila
Kansalaisliitto | 10 Vasa valkrets
Laura Huhtasaari
Perussuomalaiset | 04 Satakunta valkrets
Samuel Peiponen
Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Juha Mustonen
Keskusta | 09 Savolax-Karelens valkrets
Timo Kyttä
Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Ari Mönttinen
Kristillisdemokraatit | 02 Nylands valkrets
Sari Niinistö
Kokoomus | 06 Tavastlands valkrets
Henna Partanen
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Milla Louhi
Liberaalipuolue - Vapaus valita | 01 Helsingfors valkrets
Teemu Jumppanen
Eläinoikeuspuolue | 09 Savolax-Karelens valkrets
Vertti Värekoski
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Satu Immonen
Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Pirjo Berg
Kokoomus | 07 Birkalands valkrets
Pauli Kiuru
Kokoomus | 07 Birkalands valkrets
Pasi Niiranen
Vasemmistoliitto | 12 Uleåborgs valkrets
Mervi Uusitalo-Heikkinen
Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Ossi Nyman
Feministinen puolue | 01 Helsingfors valkrets
Susa Vikeväkorva
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Alpo Aaltokoski
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Veronica Helanen
Suomen ruotsalainen kansanpuolue | 12 Uleåborgs valkrets
Jukka Sassi
Perussuomalaiset | 02 Nylands valkrets
Teemu Backnäs
SDP | 09 Savolax-Karelens valkrets
Rahim Alizada
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Petteri Kaleva
Rkp | 06 Tavastlands valkrets
Tommi Terä
Kristillisdemokraatit | 03 Egentliga Finlands valkrets
Julia Sangervo
Vihreät | 07 Birkalands valkrets
Minna Koivunen
Perussuomalaiset | 04 Satakunta valkrets
Pirkka Aalto
Kristillisdemokraatit | 12 Uleåborgs valkrets
Adam Al-Sawad
Vasemmistoliitto | 09 Savolax-Karelens valkrets
Ada Hosio
Feministinen Puolue | 02 Nylands valkrets
Aura Salla
Kokoomus | 01 Helsingfors valkrets
Katariina Aakus
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Teuvo Herranen
Vasemmistoliitto | 10 Vasa valkrets
Mari Ikonen
Vasemmistoliitto | 13 Lapplands valkrets
Tiia Sarell
Eläinoikeuspuolue | 06 Tavastlands valkrets
Taru Salovaara
SDP | 02 Nylands valkrets
Moussa Ahmad
Vasemmisto | 02 Nylands valkrets
Severi Virolainen
Liberaalipuolue - Vapaus valita r.p. | 01 Helsingfors valkrets
Suvi Karhu
Perussuomalaiset | 02 Nylands valkrets
Saara Joronen
Vasemmistoliitto | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Janne Korhonen
Avoin puolue | 01 Helsingfors valkrets
Lotta Hamari
SDP | 07 Birkalands valkrets
Sami Hjelt
Vasemmistoliitto | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Tuomas Meriniemi
Keskusta | 01 Helsingfors valkrets
Ida Susi
RKP | 04 Satakunta valkrets
Tomas Björkroth
RKP | 03 Egentliga Finlands valkrets
Elias Vartio
Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Saana-Maria Majatie
Eläinoikeuspuolue | 01 Helsingfors valkrets
Petri Nieminen
Vihreät | 09 Savolax-Karelens valkrets
Alpo Aamtokoski
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Samuli Juntunen
Liberaalipuolue | 01 Helsingfors valkrets
John Remes
KD | 02 Nylands valkrets
Lauri Lindén
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Seida Sohrabi
Kokoomus | 01 Helsingfors valkrets
Sakari Puisto
Perussuomalaiset | 07 Birkalands valkrets
Tia Seppänen
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Katja Marova
Vasemmistoliitto | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Esa Tahvanainen
Perussuomalaiset | 01 Helsingfors valkrets
Mari Kärkkäinen
SDP | 12 Uleåborgs valkrets
Kauko Pohjonen
Kristillisdemokraatit | 02 Nylands valkrets
Aura Salla
Kokoomus | 01 Helsingfors valkrets
Leni Niinimäki
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Oskari Rantala
Vasemmistoliitto | 11 Mellersta Finlands valkrets
Mirja-Riitta Sjöholm
Kristillisdemokraatit | 03 Egentliga Finlands valkrets
Pentti Helin
KD | 01 Helsingfors valkrets
Wahlbeck Kristian
SFP - RKP | 01 Helsingfors valkrets
Mirita Saxberg
Kokoomus | 01 Helsingfors valkrets
Ina Kuula
Suomen Kristillisdemokraatit KD | 02 Nylands valkrets
Esko Turunen
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Markku Rossi
Suomen keskusta | 09 Savolax-Karelens valkrets
Marek Nečada
Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Bicca Olin
Vihreät | 01 Helsingfors valkrets
Terhi Vörlund-Wallenius
RKP - SFP | 03 Egentliga Finlands valkrets
Aila Mustamo
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Jarno Luoma-Nirva
Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Mikko Viilo
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Allan Lindeman
KD | 04 Satakunta valkrets
Miriam Kangas
Suomen Kristillisdemokraatit | 12 Uleåborgs valkrets
Filip Schauman
SFP-RKP | 03 Egentliga Finlands valkrets
Timo Lähteenmäki
Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
maaret castren
Kokoomus | 01 Helsingfors valkrets
Tiia Mustonen
Piraattipuolue | 09 Savolax-Karelens valkrets
Olli Kouvalainen
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Tuula Ala-Aho
SDP | 12 Uleåborgs valkrets
Marleena Isomaa
Perussuomalaiset | 01 Helsingfors valkrets
Tessa Nikander
Liberaalipuolue | 02 Nylands valkrets
Petra Haapa-aro
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Bilola Theresia Epse Samfoga Doh
Vihreät | 03 Egentliga Finlands valkrets
Mika Byman
Vasemmistoliitto | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Tapani Parkkinen
Piraattipuolue | 11 Mellersta Finlands valkrets
Petra Malin
Vasemmisto | 01 Helsingfors valkrets
Karla Karmala
Kokoomus | 11 Mellersta Finlands valkrets
Esa Aalto
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Li Andersson
Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Satu Roberg
RKP | 01 Helsingfors valkrets
Silja Keränen
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Mikael Söderström
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Mari Lotila
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Anna Jarske-Fransas
Eläinoikeuspuolue | 07 Birkalands valkrets
Taru Reinikainen
SDP | 01 Helsingfors valkrets
Jenni Jäntti
Vasemmistoliitto | 04 Satakunta valkrets
Henna Kajava
Perussuomalaiset | 02 Nylands valkrets
Arto Tammenoksa
Piraattipuolue | 07 Birkalands valkrets
Mai Kivelä
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Jaakko Kyrö
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Marja-Leena Sarjala
KD Kristillisdemokraatti | 02 Nylands valkrets
Saana Hannula
Vasemmistoliitto | 04 Satakunta valkrets
Marko Ekqvist
Perussuomalaiset | 01 Helsingfors valkrets
Ville Tulkki
Vihreä liitto | 02 Nylands valkrets
Saana Kuusipalo
Sdp | 07 Birkalands valkrets
Markku Rantahalvari
SDP | 01 Helsingfors valkrets
Leena Kautto-Koukka
Sosialidemokraatit | 11 Mellersta Finlands valkrets
Jenni Pitko
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Lotta Alhonnoro
Vihreät | 10 Vasa valkrets
Simo Rantanen
Vasemmisto | 11 Mellersta Finlands valkrets
Jaakko Perttunen
Eläinoikeuspuolue | 07 Birkalands valkrets
Asko Miettinen
Suomen Keskusta | 09 Savolax-Karelens valkrets
Maarit Koivisto
Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Tiina Tuomela
Kristillisdemokraatit | 02 Nylands valkrets
Pentti Ahopelto
Kristillisdemokraatit | 10 Vasa valkrets
Riku Nieminen
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
markku maasilta
vasemmistoliitto | 09 Savolax-Karelens valkrets
Shamsul Alam
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Ritva Kike Elomaa
Perussuomalaiset | 03 Egentliga Finlands valkrets
Eeva Närhi
Vihreät | 09 Savolax-Karelens valkrets
Kent Ketomäki
SFP RKP | 01 Helsingfors valkrets
Mari-Leena Talvitie
Kansallinen kokoomus rp. | 12 Uleåborgs valkrets
Kimmo Rantanen
Suome Kristillisdemokraatit | 10 Vasa valkrets
Karoliina Kähönen
Liike Nyt | 07 Birkalands valkrets
Ville-Veikko Elomaa
Perussuomalaiset | 06 Tavastlands valkrets
Aki Heiskanen
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Sanna Pitkänen
Kokoomus | 03 Egentliga Finlands valkrets
Sohvi Sirkesalo
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Sebastian Lohja
Kokoomus | 07 Birkalands valkrets
Jaana Kiiski
Perussuomalaiset | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Katja Kotalampi
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Oula Silvennoinen
Vihreät | 01 Helsingfors valkrets
Petri Huru
Perussuomalaiset | 04 Satakunta valkrets
Valo Vesikauris
Feministinen puolue | 01 Helsingfors valkrets
Tuomo Kondie
Vihreä liitto | 09 Savolax-Karelens valkrets
Hanna Holopainen
Vihreät | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Jarmo Pasanen
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Marjo Loponen
Kristillisdemokraatit | 06 Tavastlands valkrets
Terhi Simonen-Jokinen
Kansallinen kokoomus | 11 Mellersta Finlands valkrets
Hussein al-Taee
SDP | 02 Nylands valkrets
Reetta Ojala
Piraattipuolue r.p. | 01 Helsingfors valkrets
Henrika Franck
Rkp | 01 Helsingfors valkrets
Heli Koponen
Vasemmistoliitto | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Andra undertecknare
Juha Ylisalo
Tejas Kotha
Maija S. Peltola
Stina Giesecke
Hanna Kosonen
Joonas Virtasalo
Maiju Wuokko
Tanwir Ahmad
Sari Lastula
Hanna Mäkelä
Timo Koistinen
Kimmo Peltola
Arja Salakka
Kaisa Marin
Hanna Sjögren
Evekyn Guevara
Taina Välimaa
Maria Sinche Gonzalez
Tapani Tuovinen
Ilkhom Khalimzoda
Khanina Olga
Eetu Pikkarainen
Tuula Nygård
Henry Railo
Henna Vepsäläinen
Aino-Kaisa Manninen
Anneli Lehtisalo
Tea Virtanen
Minna Konert
Milla Talassalo
Anna-Leena Perämäki
Santtu Mikkonen
Santeri Junttila
Pekka Pietilä
Tuukka Karlsson
Venla Karttunen
Rick Bonnie
Sinikka Soininen
Minni Matikainen
Hannu Nyrhinen
Tuulia Salovaara
Marko Helenius
Päivi Kosonen
Annika Tuomola
Maarit Snellman
Robin Engblom
Susan Ikonen
Leena Rantamäki
Katja Haapanen
Laura Alkula
Antti Vuorimäki
Jaana Lepistö
Tero Leppänen
Miska Piirainen
Ari-Elmeri Hyvönen
Jarkko Sarjanen
Kirsikka Kaipainen
Pauli Väisänen
Iman Baramaki
Päivi Iikkanen
Kimmo Haapea
Matilda Mela
Noora Heinonen
Ilmari Määttänen
Heba Sigurdardottir
Laura Kortesoja
Giuliano Didio
Maija Ojala-Fulwood
Kaisa Tiippana
Sanna Komi
Evelyn Guevara
Anni Hämäläinen
Nordström Alexandra
Viktoria Murskaja
Mirja Nieminen
Eevastiina Aho
Otto Grundström
Ari Vesanen
Riitta Matilainen
Elina Kahla
Tuukka Tomperi
Ninni Kähkönen
Timo Laiho
Ville Jylhä
Leena Horsma-aho
Outi Koskinen
Nina Heräjärvi
Peetu Luiro
Iira Rautiainen
Petri Keronen
Anu Salminen
Teea Kortetmäki
Iuliia Gataulina
Lumi Viljakainen
Aleksandra Dobrego
Terhi Ainiala
Jun Kyu Rhee
Satu Rantakokko
Sanni Tiitinen
Essi Mäkelä
Mastaneh Torkamani
Juha Kuokkala
Kuu Aholainen
Laura Oulanne
Nikodemus Solitander
Petri Turunen
Janne Fagerlund
Leena Horsma-aho
Jani Ruotsalainen
Matti Eskelinen
Marja Raekallio
Tuulia Reponen
Miloš Mladenović
Meri Kytö
Suvi Kuokkanen
Annika Saarikoski
Repekka Uotila
Ella Peltonen
Juha Mäkinen
Sarianna Kankkunen
Toni Etelä
Jasmine Poikela
Hanna-Mari Ikonen
Leena Tanner
Erkki Nuutinen
Päivi Järviö
Ada Trogen
Timo Salminen
Grasmo Hanne
Leena Elina Valkeapää
Olli Pentikäinen
Anna Nyberg
Aku Venhola
Mikko Äijälä
Pekka Hänninen
Jukka Syväterä
Marianna Vivitsou
Kirsi Laurén
Markus Joutsela
Hans Hämäläinen
Terhi Nallinmaa-Luoto
Heikki Uimonen
Mikael Reponen
Anne Koponen
Sirpa Aalto
Mikko Poutanen
Kirsikka Kaipainen
Jari Ronkainen
Arto Nevala
Simo Järvelä
Merja Polvinen
antu sorainen
Kirsi Heino
Heikki Peuravuori
Felix Epp
Raija Oikari
Pekka Pitkälä
Johan Wahlsten
Mikko Lahtinen
Sakari Lahti
Anne-Elisa Amper
Liisa Ahlava
Anna-Kaisa Sjölund
Elina Seye
Sanna Hautamäki
Isomaa Robin
Jukka Westermarck
Laura Lindstedt
Samuli Kaislaniemi
Maija Mattila
Waldén Marina
Arttu Malkamäki
Sultan Islam
Sami Syrjämäki
Simon Walker
Riku Valleala
Sara Moqaddamerad
Hanna-Mari Kivistö
Vesna Holubek
Elena Gorbacheva
Jouna Rissanen
Johanna Jämsä
Johanna Moisio
Lotta Volotinen
Stefan Ek
Katariina Ylönen
Henna Tamminen
Juho Kuusela
Johanna Uotinen
Erik Lindgren
Heidi Isokääntä
Camilla Gustafsson
Rajendra Bhadane
Jason Silverman
Emil Airta
Timo Kumlin
Kirsi Mäkiranta
Jaana Virta
Mervi Toriseva
Tero Alstola
Tuija Wicklund
Tanja Riekkinen
Marja Vuorinen
Anu Suoranta
Tatiana Romashko
Juho Joutsa
Maikki Sykäri
Caro Liikanen
Anna Hakola
Kati Dlaske
Suvi Marjamäki
Johanna Heinonen
Markovich Ekaterina
Outi Vainio
Anna Heikkinen
Jarkko Toikkanen
Hanna Lagström
Jani Sinokki
Onerva Korhonen
Leena Hanski
Elina Mäntylä
Laura Kalliomaa-Puha
Tanja Vienonen
Kari Vaattovaara
Hanna Reinikainen
Valtteri Vähä-Savo
Thera Ringhofer
Miska Piirainen
Jenni Koponen
Kari Kopra
Evertson Linda-Marie
Tero Karjalainen
Anu Neuvonen