Underteckna Forskarförbundets valmål för vetenskap och högskoleutbildning!
Forskarförbundets mål inför riksdagsvalet 2023 fokuserar på att trygga tillräckliga resurser för vetenskap och högskoleutbildning, stärka vetenskapens autonomi, befrämja ett rättvist arbetsliv och beakta internationaliseringen i beslutsfattandet.
Om du vill främja uppnåendet av målsättningarna, visa det med din underskrift! Du kan ge till känna ditt stöd med din underskrift i sociala medier och uppmana dina följare att underteckna. På så sätt främjar vi tillsammans valmålen för vetenskap och högskoleutbildning.
Jag har undertecknat valmålen för vetenskap och högskoleutbildning.
Undertecknade kandidater till riksdagsvalet
Sakari Puisto
Perussuomalaiset | 07 Birkalands valkrets
Pirkka Aalto
Kristillisdemokraatit | 12 Uleåborgs valkrets
Esa Aalto
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Tiina Tuomela
Kristillisdemokraatit | 02 Nylands valkrets
Riku Nieminen
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Oras Tynkkynen
Vihreät | 07 Birkalands valkrets
Hussein al-Taee
SDP | 02 Nylands valkrets
Mikkel Näkkäläjärvi
SDP | 13 Lapplands valkrets
Kimmo Ålander
Liberaalipuolue | 02 Nylands valkrets
Anna Lemström
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Shamsul Alam
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Tuula Ala-Aho
SDP | 12 Uleåborgs valkrets
Matti Heikkinen
Kokoomus | 12 Uleåborgs valkrets
Julia Sangervo
Vihreät | 07 Birkalands valkrets
Eeva Närhi
Vihreät | 09 Savolax-Karelens valkrets
Sirkku Ingervo
Vasemmistoliitto | 11 Mellersta Finlands valkrets
Wahlbeck Kristian
SFP - RKP | 01 Helsingfors valkrets
Karla Karmala
Kokoomus | 11 Mellersta Finlands valkrets
Essi Lindberg
Vihreät | 03 Egentliga Finlands valkrets
Sami Kumpulainen
Vihreät | 09 Savolax-Karelens valkrets
Suvi Karhu
Perussuomalaiset | 02 Nylands valkrets
Miapetra Kumpula-Natri
Sdp | 02 Nylands valkrets
Anna Jarske-Fransas
Eläinoikeuspuolue | 07 Birkalands valkrets
Matleena Käppi
Vasemmistoliitto | 11 Mellersta Finlands valkrets
Olli Kouvalainen
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Mika Byman
Vasemmistoliitto | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Juho Karvinen
Piraattipuolue | 07 Birkalands valkrets
Moussa Ahmad
Vasemmisto | 02 Nylands valkrets
Pekka Mustonen
Piraattipuolue | 09 Savolax-Karelens valkrets
Lotta Alhonnoro
Vihreät | 10 Vasa valkrets
Jaakko Kyrö
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Lotta Hamari
SDP | 07 Birkalands valkrets
Karoliina Kähönen
Liike Nyt | 07 Birkalands valkrets
Anne-Elisa Amper
Vihr | 03 Egentliga Finlands valkrets
Katja Kotalampi
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Mauri Järnström
Keskusta | 13 Lapplands valkrets
Saara Hyrkkö
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Ossi Nyman
Feministinen puolue | 01 Helsingfors valkrets
Jukka-Pekka Puro
Vihreät | 03 Egentliga Finlands valkrets
Pauli Kiuru
Kokoomus | 07 Birkalands valkrets
Noora Laak
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Emmi Thompson
Rkp | 02 Nylands valkrets
Teemu Jumppanen
Eläinoikeuspuolue | 09 Savolax-Karelens valkrets
Mervi Uusitalo-Heikkinen
Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Veronika Honkasalo
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Reetta Ojala
Piraattipuolue r.p. | 01 Helsingfors valkrets
Lauri Lindén
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Heli Koponen
Vasemmistoliitto | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Aila Mustamo
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Leena Kautto-Koukka
Sosialidemokraatit | 11 Mellersta Finlands valkrets
Markku Rantahalvari
SDP | 01 Helsingfors valkrets
John Remes
KD | 02 Nylands valkrets
Mari Ikonen
Vasemmistoliitto | 13 Lapplands valkrets
Laura Huhtasaari
Perussuomalaiset | 04 Satakunta valkrets
Aura Salla
Kokoomus | 01 Helsingfors valkrets
Tuomas Meriniemi
Keskusta | 01 Helsingfors valkrets
Milka Tommila
Vasemmistoliitto | 04 Satakunta valkrets
Silja Keränen
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Krista Mikkonen
Vihreät | 09 Savolax-Karelens valkrets
Kimmo Rantanen
Suome Kristillisdemokraatit | 10 Vasa valkrets
Kaisa Kantele
Vihreät | 09 Savolax-Karelens valkrets
Saana-Maria Majatie
Eläinoikeuspuolue | 01 Helsingfors valkrets
Pasi Niiranen
Vasemmistoliitto | 12 Uleåborgs valkrets
Mari Lotila
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Henrika Franck
Rkp | 01 Helsingfors valkrets
Ari Mönttinen
Kristillisdemokraatit | 02 Nylands valkrets
Esko Turunen
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Bicca Olin
Vihreät | 01 Helsingfors valkrets
Elisa Gebhard
SDP | 01 Helsingfors valkrets
Kari Niinisalo
Eläinoikeuspuolue rp | 02 Nylands valkrets
Jyri Saastamoinen
Kokoomus | 12 Uleåborgs valkrets
Markku Kivinen
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Petteri Kaleva
Rkp | 06 Tavastlands valkrets
Minna Lindgren
Vihreät | 01 Helsingfors valkrets
Seida Sohrabi
Kokoomus | 01 Helsingfors valkrets
Petri Huru
Perussuomalaiset | 04 Satakunta valkrets
Mari Hiltula
Kokoomus | 10 Vasa valkrets
Saara Joronen
Vasemmistoliitto | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Minja Koskela
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Jarmo Pasanen
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Mirita Saxberg
Kokoomus | 01 Helsingfors valkrets
Inka Hopsu
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Marko Ekqvist
Perussuomalaiset | 01 Helsingfors valkrets
Valo Vesikauris
Feministinen puolue | 01 Helsingfors valkrets
Katja Ylisiurua
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Simon Granroth
RKP | 01 Helsingfors valkrets
Asko Miettinen
Suomen Keskusta | 09 Savolax-Karelens valkrets
Maarit Koivisto
Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
markku maasilta
vasemmistoliitto | 09 Savolax-Karelens valkrets
Sonja Välkepinta
KD, sitoutumaton | 02 Nylands valkrets
Ina Kuula
Suomen Kristillisdemokraatit KD | 02 Nylands valkrets
Jarno Luoma-Nirva
Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Henna Kajava
Perussuomalaiset | 02 Nylands valkrets
Selmi Holopainen
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Juha Mustonen
Keskusta | 09 Savolax-Karelens valkrets
Arto Tammenoksa
Piraattipuolue | 07 Birkalands valkrets
Ada Hosio
Feministinen Puolue | 02 Nylands valkrets
Reija Taupila
Kristillisdemokraatit | 02 Nylands valkrets
maaret castren
Kokoomus | 01 Helsingfors valkrets
Mirja-Riitta Sjöholm
Kristillisdemokraatit | 03 Egentliga Finlands valkrets
Filip Schauman
SFP-RKP | 03 Egentliga Finlands valkrets
Tiina Arlin
Kristillisdemokraatit | 02 Nylands valkrets
Pentti Helin
KD | 01 Helsingfors valkrets
Leni Niinimäki
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Kent Ketomäki
SFP RKP | 01 Helsingfors valkrets
Taru Reinikainen
SDP | 01 Helsingfors valkrets
Jari Nikkinen
Piraattipuolue | 09 Savolax-Karelens valkrets
Elisa Aaltola
Vihreät | 03 Egentliga Finlands valkrets
Marek Nečada
Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Aleksi Löfgrén
Piraattipuolue | 09 Savolax-Karelens valkrets
Mikko Viilo
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Aki Heiskanen
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Samuel Peiponen
Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Eva Tawasoli
Vihreät | 01 Helsingfors valkrets
Jerker Björkqvist
SFP-RKP | 03 Egentliga Finlands valkrets
Sari Mäkimattila
KD | 01 Helsingfors valkrets
Tommy Häyrynen
RKP | 09 Savolax-Karelens valkrets
Sari Niinistö
Kokoomus | 06 Tavastlands valkrets
Ville-Veikko Elomaa
Perussuomalaiset | 06 Tavastlands valkrets
Aura Salla
Kokoomus | 01 Helsingfors valkrets
Marjo Loponen
Kristillisdemokraatit | 06 Tavastlands valkrets
Tessa Nikander
Liberaalipuolue | 02 Nylands valkrets
Marleena Isomaa
Perussuomalaiset | 01 Helsingfors valkrets
Janne Korhonen
Avoin puolue | 01 Helsingfors valkrets
Satu Roberg
RKP | 01 Helsingfors valkrets
Tiia Mustonen
Piraattipuolue | 09 Savolax-Karelens valkrets
Juha Hänninen
Kokoomus | 12 Uleåborgs valkrets
Taru Hallikainen
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Sohvi Sirkesalo
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Katariina Aakus
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Timo Kyttä
Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Terhi Vörlund-Wallenius
RKP - SFP | 03 Egentliga Finlands valkrets
Jenni Päätalo
Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Satu Immonen
Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Ville Jalovaara
SDP | 01 Helsingfors valkrets
Taru Salovaara
SDP | 02 Nylands valkrets
Marja-Leena Sarjala
KD Kristillisdemokraatti | 02 Nylands valkrets
Veronica Helanen
Suomen ruotsalainen kansanpuolue | 12 Uleåborgs valkrets
Sara Koiranen
Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Janne Hirvasvuopio
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Elina Sagne-Ollikainen
RKP | 01 Helsingfors valkrets
Saana Kuusipalo
Sdp | 07 Birkalands valkrets
Tarmo Thorström
Vihreät | 04 Satakunta valkrets
Markku Rossi
Suomen keskusta | 09 Savolax-Karelens valkrets
Elias Vartio
Piraattipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Sakari Kouti
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Kapa Monola-Lemière
Eläinoikeuspuolue | 07 Birkalands valkrets
Ritva Kike Elomaa
Perussuomalaiset | 03 Egentliga Finlands valkrets
Saana Hannula
Vasemmistoliitto | 04 Satakunta valkrets
Bilola Theresia Epse Samfoga Doh
Vihreät | 03 Egentliga Finlands valkrets
Elias Eronen
Eläinoikeuspuolue | 01 Helsingfors valkrets
Titta Hiltunen
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Alpo Aamtokoski
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Katja Marova
Vasemmistoliitto | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Katri Virkkunen
Kokoomus | 07 Birkalands valkrets
Petri Nieminen
Vihreät | 09 Savolax-Karelens valkrets
Ville Tulkki
Vihreä liitto | 02 Nylands valkrets
Severi Virolainen
Liberaalipuolue - Vapaus valita r.p. | 01 Helsingfors valkrets
Oula Silvennoinen
Vihreät | 01 Helsingfors valkrets
Valtteri Ahokas
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Tuomas Nevanlinna
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Juho Tanila
Kansalaisliitto | 10 Vasa valkrets
Susa Vikeväkorva
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Timo Kilpiäinen
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Sanna Kivineva
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Tiia Sarell
Eläinoikeuspuolue | 06 Tavastlands valkrets
Ira Hietanen-Tanskanen
Kokoomus | 02 Nylands valkrets
Mai Kivelä
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Tuomo Kondie
Vihreä liitto | 09 Savolax-Karelens valkrets
Elina Rodriguez
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Markku Kivinen
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Samuli Juntunen
Liberaalipuolue | 01 Helsingfors valkrets
Petra Haapa-aro
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Adam Al-Sawad
Vasemmistoliitto | 09 Savolax-Karelens valkrets
Vertti Värekoski
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Mari Holopainen
Vihreät | 01 Helsingfors valkrets
Teemu Backnäs
SDP | 09 Savolax-Karelens valkrets
Rahim Alizada
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Hanna Holopainen
Vihreät | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Oskari Rantala
Vasemmistoliitto | 11 Mellersta Finlands valkrets
Pia Tyyskä
Rkp | 06 Tavastlands valkrets
Marjo Tapaninen
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Tia Seppänen
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Ida Susi
RKP | 04 Satakunta valkrets
Simo Rantanen
Vasemmisto | 11 Mellersta Finlands valkrets
Esa Tahvanainen
Perussuomalaiset | 01 Helsingfors valkrets
Jenni Pitko
Vihreät | 12 Uleåborgs valkrets
Tomas Björkroth
RKP | 03 Egentliga Finlands valkrets
Lilli Kahri
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Pentti Ahopelto
Kristillisdemokraatit | 10 Vasa valkrets
Tommi Terä
Kristillisdemokraatit | 03 Egentliga Finlands valkrets
Henna Partanen
Vihreät | 02 Nylands valkrets
Jaana Kiiski
Perussuomalaiset | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Tapani Parkkinen
Piraattipuolue | 11 Mellersta Finlands valkrets
Mari-Leena Talvitie
Kansallinen kokoomus rp. | 12 Uleåborgs valkrets
Katariina Aakus
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Pirjo Berg
Kokoomus | 07 Birkalands valkrets
Toivo Haimi
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Allan Lindeman
KD | 04 Satakunta valkrets
Li Andersson
Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Petra Haapa-aro
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Kauko Pohjonen
Kristillisdemokraatit | 02 Nylands valkrets
Sami Hjelt
Vasemmistoliitto | 08 Sydöstra Finlands valkrets
Terhi Simonen-Jokinen
Kansallinen kokoomus | 11 Mellersta Finlands valkrets
Teuvo Herranen
Vasemmistoliitto | 10 Vasa valkrets
Kevin Servin
Perussuomalaiset | 02 Nylands valkrets
Milla Louhi
Liberaalipuolue - Vapaus valita | 01 Helsingfors valkrets
Mari Kärkkäinen
SDP | 12 Uleåborgs valkrets
Mikael Söderström
Vasemmistoliitto | 02 Nylands valkrets
Jukka Sassi
Perussuomalaiset | 02 Nylands valkrets
Jenni Jäntti
Vasemmistoliitto | 04 Satakunta valkrets
Minna Koivunen
Perussuomalaiset | 04 Satakunta valkrets
Petra Malin
Vasemmisto | 01 Helsingfors valkrets
Timo Lähteenmäki
Vasemmistoliitto | 03 Egentliga Finlands valkrets
Miriam Kangas
Suomen Kristillisdemokraatit | 12 Uleåborgs valkrets
Jaakko Perttunen
Eläinoikeuspuolue | 07 Birkalands valkrets
Sebastian Lohja
Kokoomus | 07 Birkalands valkrets
Sanna Pitkänen
Kokoomus | 03 Egentliga Finlands valkrets
Mikko Aaltonen
Vasemmistoliitto | 07 Birkalands valkrets
Alpo Aaltokoski
Vasemmistoliitto | 01 Helsingfors valkrets
Andra undertecknare
Laura Oulanne
Annika Saarikoski
Iira Rautiainen
Riitta Matilainen
Tejas Kotha
Simon Walker
Arto Nevala
Marko Helenius
Minni Matikainen
Erik Lindgren
Timo Kumlin
Jukka Syväterä
Leena Elina Valkeapää
Katja Haapanen
Ville Jylhä
Antti Vuorimäki
Timo Salminen
Tapani Tuovinen
Mirja Nieminen
Lumi Viljakainen
Annika Tuomola
Ilmari Määttänen
Maija Ojala-Fulwood
Juho Joutsa
Timo Laiho
Hanna Lagström
Maarit Snellman
Rajendra Bhadane
Kaisa Marin
Tero Alstola
Camilla Gustafsson
Markovich Ekaterina
Evelyn Guevara
Elina Seye
Ilkhom Khalimzoda
Riku Valleala
Jani Sinokki
Marja Vuorinen
Jouna Rissanen
Leena Horsma-aho
Minna Konert
Miska Piirainen
Hanna-Mari Kivistö
Kirsi Heino
Maria Sinche Gonzalez
Pekka Pietilä
Juha Ylisalo
Teea Kortetmäki
Markus Joutsela
Mikko Äijälä
Grasmo Hanne
Henna Vepsäläinen
Laura Kortesoja
Otto Grundström
Tanja Vienonen
Sami Syrjämäki
Sanna Komi
Anu Salminen
Maija S. Peltola
Kirsi Laurén
Leena Tanner
Hans Hämäläinen
Anna-Leena Perämäki
Milla Talassalo
Outi Vainio
Stefan Ek
Terhi Nallinmaa-Luoto
Henry Railo
Evekyn Guevara
Jasmine Poikela
Liisa Ahlava
Maiju Wuokko
Evertson Linda-Marie
Elina Mäntylä
Pekka Pitkälä
Jaana Lepistö
Kirsi Mäkiranta
Tuula Nygård
Ada Trogen
Lotta Volotinen
Johanna Moisio
Nina Heräjärvi
Henna Tamminen
Nordström Alexandra
Viktoria Murskaja
Johanna Jämsä
Anna-Kaisa Sjölund
Mikko Poutanen
Robin Engblom
Giuliano Didio
Tanja Riekkinen
Anna Heikkinen
Ninni Kähkönen
Mikko Lahtinen
Khanina Olga
Onerva Korhonen
Heidi Isokääntä
Noora Heinonen
Satu Rantakokko
Nikodemus Solitander
Essi Mäkelä
Petri Turunen
Ari-Elmeri Hyvönen
Iman Baramaki
Toni Etelä
Mervi Toriseva
Pekka Hänninen
Heikki Peuravuori
Anu Neuvonen
Sinikka Soininen
Heba Sigurdardottir
Tuija Wicklund
Iuliia Gataulina
Päivi Järviö
Kimmo Haapea
Waldén Marina
Emil Airta
Tuulia Reponen
Juho Kuusela
Jason Silverman
Sanni Tiitinen
Jenni Koponen
Susan Ikonen
Jun Kyu Rhee
Petri Keronen
antu sorainen
Terhi Ainiala
Jani Ruotsalainen
Anna Hakola
Ella Peltonen
Raija Oikari
Elena Gorbacheva
Aleksandra Dobrego
Hanna-Mari Ikonen
Leena Horsma-aho
Marianna Vivitsou
Aku Venhola
Jukka Westermarck
Santeri Junttila
Anu Suoranta
Kaisa Tiippana
Anneli Lehtisalo
Jarkko Sarjanen
Erkki Nuutinen
Felix Epp
Kuu Aholainen
Repekka Uotila
Thera Ringhofer
Venla Karttunen
Tatiana Romashko
Kimmo Peltola
Juha Kuokkala
Hanna Mäkelä
Sultan Islam
Johan Wahlsten
Pauli Väisänen
Jaana Virta
Valtteri Vähä-Savo
Kari Kopra
Stina Giesecke
Kari Vaattovaara
Arttu Malkamäki
Juha Mäkinen
Hannu Nyrhinen
Jari Ronkainen
Tea Virtanen
Hanna Kosonen
Heikki Uimonen
Isomaa Robin
Anne Koponen
Hanna Reinikainen
Tanwir Ahmad
Joonas Virtasalo
Jarkko Toikkanen
Kirsikka Kaipainen
Eetu Pikkarainen
Leena Hanski
Mikael Reponen
Caro Liikanen
Maija Mattila
Johanna Heinonen
Samuli Kaislaniemi
Katariina Ylönen
Miloš Mladenović
Simo Järvelä
Leena Rantamäki
Päivi Kosonen
Kati Dlaske
Tuukka Karlsson
Maikki Sykäri
Mastaneh Torkamani
Sakari Lahti
Aino-Kaisa Manninen
Vesna Holubek
Suvi Marjamäki
Rick Bonnie
Matilda Mela
Tuulia Salovaara
Suvi Kuokkanen
Tero Leppänen
Olli Pentikäinen
Anne-Elisa Amper
Merja Polvinen
Anni Hämäläinen
Outi Koskinen
Elina Kahla
Santtu Mikkonen
Hanna Sjögren
Laura Alkula
Laura Lindstedt
Sirpa Aalto
Taina Välimaa
Tero Karjalainen
Johanna Uotinen
Arja Salakka
Anna Nyberg
Päivi Iikkanen
Sarianna Kankkunen
Peetu Luiro
Ari Vesanen
Timo Koistinen
Janne Fagerlund
Tuukka Tomperi
Kirsikka Kaipainen
Matti Eskelinen
Sanna Hautamäki
Sari Lastula
Laura Kalliomaa-Puha
Miska Piirainen
Eevastiina Aho
Sara Moqaddamerad
Meri Kytö
Marja Raekallio