Ilmoittaudu Tatten syyskokoukseen 2025!
Tatten syyskokous järjestetään 20. marraskuuta 2025 klo 17.00–19.30 Bistro Venlassa (Kauppakatu 6). Jos olet kiinnostunut osallistumaan enemmän Tatte:n toimintaan ja liittymään puolustamaan akateemisen työelämän ehtoja, tämä on hyvä mahdollisuus oppia uutta, tavata kollegoita ja ottaa aktiivisempi rooli Tattessa. Tatte on aina avoin uusille ihmisille, ideoille ja aloitteille! Kaikki jäsenet ovat hyvin tervetulleita mukaan.
Kokoukseen voi osallistua suomeksi että englanniksi, joskin pääasiallinen kokouskieli on englanti. Säännöllisten esityslistan kohtien (kuten hallituksen valinnan, vuoden 2026 toimintasuunnitelman ja talousarvion) lisäksi Tatten hallitus ehdottaa julkaistavaksi lausuntoa, jossa Tampereen yliopistoa kehotetaan luopumaan sijoituksistaan ihmisoikeusrikkomuksiin osallistuneisiin yrityksiin ja lopettamaan institutionaalinen yhteistyö israelilaisten yliopistojen kanssa, sille ne ovat osallisina Palestiinassa jatkuviin julmuuksiin. Lausunto sai alkunsa Tatten jäsenten aloitteesta, ja se seuraa sisaryhdistyksemme HYT:n viime kuussa Helsingin yliopistossa antamaa lausunto. Aiheesta on tärkeä keskustelulla, ja kannustamme jäseniämme osallistumaan kokoukseen. Lausuntoehdotelma ja muut kokousasiakirjat lähetetään jäsenille ennen kokousta.
Tatte ei pystyisi toimimaan ilman jäsentensä aktiivista osallisuutta, ja hallitukseen liittyminen on yksi parhaista keinoista olla mukana toiminnassa. On yleistä, että hallituksen jäsenyys on jäsenen ensimmäinen aktiivinen rooli Tattessa, joten se sopii myös uusille tai uudelleen aktivoituneille jäsenille. Hallituksen kokouksiin voi osallistua suomeksi tai englanniksi. Kaikki mitä hallituksen jäseneltä vaaditaan, on halu tulla mukaan Tatten toimintaan. Myös Tatten puheenjohtaja vuodelle 2026 valitaan yhdistyksen kokouksessa.
Syyskokouksessa Tatte valitsee edustajansa Tieteentekijöiden liittokokouksiin. Tieteentekijöiden liittokokoukset ovat kansallisen liiton ensisijainen päätöksentekoelin, joten Tatten edustajana toimiminen antaa mahdollisuuden jäsenille mm. verkostoitua muualla työskentelevien ammattiyhdistysaktiivien kanssa sekä auttaa määrittämään Tieteentekijöiden edistämiä asioita ja järjestäytymistä korkeakoulutuksen, tutkimuspoliitiikan ja akateemisen työelämän kysymysten ympärillä. Tieteentekijöiden liittokokouksia on vuosittain kaksi, keväisin ja syksyisin. Tähän tehtävään voi ilmoittaa halukkuutensa samanaikaisesti Tatten hallitusehdokkuuden kanssa tai ilman sitä.
Kaikki Tatten jäsenet ovat tervetulleita ilmoittamaan ehdokkuutensa yllä mainittuihin tehtäviin suoraan syyskokouksessa. Jos sinulla on kysymyksiä kyseisistä rooleista tai jo tiedät olevasi kiinnostuneesi jommastakummasta tai kummastakin tehtävästä, voit myös ottaa yhteyttä meihin sähköpostiosoitteeseen puheenjohtaja@tatte.fi . Kokouksen ilmoittautumislomakkeessa on kohta, jossa voit ilmoittaa kiinnostuksesi kyseisiä rooleja kohtaan. Jos tiedät olevasi kiinnostunut näistä rooleista, mutta et pääse osallistumaan Tatten syyskokoukseen, ota meihin yhteyttä, jotta voimme tuoda ehdokkuutesi esiin kokouksessa.
Aktiivinen ja järjestäytynyt jäsenistö mahdollistaa Tattelle nopeat vastaukset työnantajien aloitteisiin, omien projektien kehittämisen ja edistämisen, ehdokkaiden asettamisen erilaisiin työryhmiin ja toimikuntiin, tapahtumien ja palveluiden järjestämisen, solidaarisen yhteistyön muiden työntekijäyhdistysten kanssa, ja suuremman panoksen antamisen yhteistoiminnalle Tieteentekijöiden liiton kanssa. Me voimme tehdä ja saada aikaan paljon yhdessä, ja me toivomme sinun tulevan mukaan jatkamaan näitä tehtäviä kanssamme.
Viimeinen ilmoittautumispäivä syyskokoukseen on 12.11.2025. Linkki rekisteröitymislomakkeeseen löytyy jäseniemme sähköpostista.
Kokouksen jälkeen Gellipainantaa ja galjaa Onkiniemi Ateljeessa
Geeligrafiikan iltapajassa tutustutaan ohjatusti monipuoliseen ja nopeatempoiseen gellipainantaan, jossa värikerrokset, tekstuurit ja kymmenet erilaiset työstötavat mahdollistavat omannäköisen ja luovan teoksen syntymisen hyvin sutjakasti ja mukavasti. Pajan osallistujilla ei tarvitse olla entuudestaan kokemusta grafiikan teosta (tai omata muita taiteeseen liittyviä taitoja), ja kaikki tarvittava löytyy paikan päältä. Pajaan saa osallistua oman kiinnostuksen mukaan esimerkiksi pyöröovityylisesti tai lyhytaikaisesti, mutta sen parissa voi helposti viihtyä myös pitkään. Ilta Onkiniemi Ateljeen tunnelmallisessa kulttuuritehdastilassa mahdollistaa oleskelun myös lautapelailun tai muun vapaan oleskelun parissa, joten tapahtumaan voi osallistua vaikkei osallistuisi työpajaan. Tatte varannut paikalle virvokkeita ja naposteltavaa.
Työpaja alkaa syyskokouksen jälkeen ja sen kesto on noin 3 h sisältäen 20 min kestävän alkuohjauksen sekä töiden kuivumiselle varatun 30 min illan lopuksi. Osallistujat voivat toki lähteä pois jo aiemmin.
Työpajan ohjaa kuvataiteilija ja kuvataidekasvattaja Kaisla Kuurama.
Olet tervetullut liittymään seuraan illan sosiaaliseen ohjelmaan Onkiniemi Ateljeeseen, vaikket pääsisikään mukaan syyskokoukseen. Laita tällöin sähköpostia assistentillemme (assistentti@tatte.fi).
Kokouksessa käsiteltävät asiat:
- Kokouksen avaus
- Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
- Esityslistan hyväksyminen
- Kokousvirkailijoiden valinta ja kokouskäytännöt
- Ilmoitusasiat
- Hallituksen esitys vuoden 2026 toimintasuunnitelmaksi
- Yhdistyksen vuoden 2026 jäsenmaksu
- Hallituksen esitys vuoden 2026 talousarvioksi
- Hallituksen puheenjohtajan valinta
- Hallituksen varsinaisten ja varajäsenten valinta
- Yhdistyksen toiminnantarkastajien valinta
- Yhdistyksen liittokokousedustajien valinta
- Lausunto institutionaalisen yhteistyön lopettamiseksi Israelin yliopiston ja muiden osallisina olevien organisaatioiden kanssa
- Muut esille tulevat asiat
- Kokouksen päättäminen
Lämpimästi tervetuloa!
Tampereella 29.10.2025
Tatte ry:n hallitus