HYTin päättävä elin on hallitus, johon kuuluu puheenjohtaja, 11 varsinaista jäsentä ja heidän henkilökohtaiset varajäsenensä.

Hallituksen jäsenet valitaan kaksivuotiskaudelle syyskokouksessa. Syyskokous järjestetään vuosittain marras-joulukuussa. Kaikki HYTin jäsenet ovat tervetulleita syyskokoukseen. Kannustamme edunvalvonnasta kiinnostuneita rohkeasti mukaan hallitukseen!

Hallituksen järjestäytymiskokous pidetään heti vuoden alussa. Järjestäytymiskokouksessa valitaan varapuheenjohtaja, sihteeri, taloudenhoitaja ja tiedotusvastaava.

Hallituksen jäsenet 2020

Puheenjohtaja: Tommi Kokkonen

Varsinainen jäsen Varajäsen Kausi
Isto Peltomäki Julia von Boguslawski 1.1.2019–31.12.2020
Mietta Lennes Gwenaëlle Bauvois 1.1.2019–31.12.2020
Laura Kortesoja Heidi Rautalahti 1.1.2019–31.12.2020
Pirjo Nikula-Ijäs Paul Tiensuu 1.1.2019–31.12.2020
Thomas Hackman Jussi Väliviita 1.1.2019–31.12.2020
Matti Eräsaari Natalija Gustavson 1.1.2019–31.12.2020
Kaj Stenberg Tommi Mäklin 1.1.2020–31.12.2021
Syed Ashraful Alam Linda Hart 1.1.2020–31.12.2021
Yvonne Holm Anne Epstein 1.1.2020–31.12.2021
L.-M. Åberg-Reinke Panu Minkkinen 1.1.2020–31.12.2021
Olli-Pekka Kasurinen Heino Vänskä 1.1.2020–31.12.2021